Z roku na rok coraz więcej firm stawia na widoczność w Internecie. Można to osiągnąć między innymi przez pozycjonowanie strony internetowej, odpowiedni marketing lub wykupienie reklam. Nawet jeśli zlecamy pozycjonowanie czy prowadzenie działań marketingowych, warto wiedzieć, co oznaczają podstawowe pojęcia jak SEO, SEM i PPC.

Czym jest pozycjonowanie strony SEO?

SEO i SEM to pojęcia używane zamiennie, choć jest to błąd. Search Engine Optimization, czyli SEO to proces mający na celu między innymi poprawienie ilości i jakości ruchu organicznego na stronie za pośrednictwem pozycjonowania organicznego. Dlatego dość często ten skrót tłumaczy się na pozycjonowanie stron internetowych, choć w nazwie występuje też słowo optymalizacja i również tak używa się tego pojęcia. Prawidłowo jednak warto tłumaczyć tę nazwę na pozycjonowanie i optymalizacja.

Warto jednak zwrócić uwagę, że SEO jest procesem, a więc nie występuje jako jednorazowa akcja. Nie koncentruje się jedynie na zdobywaniu ruchu z wyników wyszukiwania, ale też na poprawieniu jakości samej pozycjonowanej domeny. Pozycjonowanie można uznać za działania bardziej zewnętrzne, które mają sprowadzić ruch i użytkowników, a także podnieść pozycję w wynikach wyszukiwania. Z kolei optymalizacja ma poprawić działanie witryny. Między innymi szybkość ładowania się strony. Również czynniki techniczne odgrywają dużą rolę, w tym jak stronę ocenia Google.

Pozycjonowanie strony SEM – Search Engine Marketing

Tak naprawdę SEM, czyli Search Engine Marketing obejmuje wszystkie czynności związane z prowadzeniem marketingu internetowego w wyszukiwarkach. Można powiedzieć, że jest to ogólne pojęcie, które zawiera w sobie setki innych procesów, usług, produktów czy po prostu pojęć.

Marketing internetowy w wyszukiwarkach służy przede wszystkim poprawieniu, zwiększeniu widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. W tym momencie można sobie pomyśleć, a czym to się różni od SEO? Otóż SEM jest bardziej nastawione na znalezienie potencjalnego klienta, a nie tylko na wysokie wyniki statystyczne. Oczywiście marketing treści jest częścią procesu pozycjonowania. Dlatego, kiedy już pracujemy nad widocznością strony w sieci, to de facto pracujemy i nad SEO i nad SEM.

Czym jest pozycjonowanie strony PPC?

Bardzo często w ramach działań SEM używa się reklam Google Ads (AdWords). Reklamy pojawiające się w wynikach wyszukiwania na czołowych miejscach są świetnym sposobem na pokazanie marki, produktu i usługi, ale też zdobycie płatnego ruchu, zanim pojawi się ten organiczny.

W kontekście reklam najczęściej pojawia się skrót PPC. Oznacza on Pay Per Click, czyli “płać za kliknięcie”. Jest to model opłaty za usługę reklamy. Dosłownie płacimy za każde kliknięcie przez użytkownika w wyświetlaną reklamę, czyli przejście na naszą stronę. Taki model został spopularyzowany przez wyszukiwarki internetowe, zwłaszcza Google, dlatego tak często pojawia się wśród nazewnictwa za zakresu pozycjonowania i optymalizacji.

Przy modelu rozliczania PPC płaci się za każdorazowe kliknięcie w reklamę. Nie ma jednak znaczenia czy dojdzie do konwersji i odbiorca dokona jakiejś akcji na stronie jak np. zakup produktu. Inne modele rozliczenia to np.: CPM – koszt 1000 wyświetleń czy CPA – płatność za konwersję.

Podsumowując, można powiedzieć, że każde z tych pojęć – SEM, SEO i PPC, oznacza inny rodzaj pozycjonowania strony www, ale wszystkie działania, które się pod nimi kryją, mają sprawić, że strona internetowa będzie popularna i zyskowna.