Stworzenie strony internetowej nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Po pierwsze każda osoba, która chce mieć swoją witrynę, potrzebuje jej do innego celu. A to już sprawia, że cena projektu i czas jego realizacji może być inny. Projektowanie stron internetowych to przede wszystkim słuchanie potrzeb klienta i realizacja jego wizji. Dlatego cena projektu i wykonania może być skrajnie różna. Co ma wpływ na koszt realizacji naszego projektu?

Na czym polega projektowanie stron www?

Bardzo dużo osób zamiennie używa wyrażeń projektowanie i tworzenie strony www. Jednak jest to błędne. Projektowanie strony www to praca nad jej wyglądem zewnętrznym, który zobaczy każdy odwiedzający. Natomiast tworzenie witryny to praca nad jej wnętrzem, czyli technologią, która pozwala nam później zarządzać stroną oraz dodawać na niej elementy takie jak grafiki, teksty czy produkty na sprzedać. W uproszczeniu można powiedzieć, że projekt strony jest jak projekt domu, a tworzenie strony, jest jak budowa domu.

Żeby móc rozpocząć pracę najpierw potrzebne jest ustalenie, jaka to ma być strona. Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują tylko internetowej wizytówki, gdzie mogą przedstawić swoją firmę. Sporo osób zakłada sklepy internetowe, które od lat cieszą się popularnością. Są też osoby, które chcą mieć profesjonalny blog, na którym mogą zarabiać. Dlatego nie ma dwóch identycznych stron.

Samo przygotowywanie projektu wizualnego przez grafika może trwać kilka dni lub tygodni. Zwłaszcza jeśli do wyboru mamy kilka koncepcji, ale chcemy wprowadzić zmiany. Nie musimy akceptować pierwszej wersji strony, gdy nam się nie podoba. Z powodzeniem na tym etapie można dodawać swoje pomysły i poprosić o zrobienie kilku projektów, aby wybrać ten odpowiedni.

Od czego zależy cena strony www?

Cena zawsze jest ustalana indywidualnie, ponieważ zależy od wielu czynników. Projektowanie stron internetowych to proces, podczas którego m.in. możemy wyróżnić:

  • Gotowy szablon lub oryginalny projekt
  • Wielkość strony www
  • Układ witryny
  • Oprogramowanie
  • Liczba poprawek projektu
  • Marketing treści
  • Hosting, domena, certyfikat SSL

Projektowanie stron internetowych

Stronę www można zbudować na ogólnodostępnym szablonie bez wprowadzania zmian. Z powodzeniem można też gotowy szablon dostosować pod swoje wymagania, ale można też całą stronę www zbudować od podstaw. Każdy typ usługi będzie wyceniony inaczej, ponieważ potrzebny jest inny nakład pracy. Projektowanie stron internetowych od podstaw to na pewno dłuższy i droższy proces w porównaniu z tworzeniem strony www na szablonie.

Układ i wielkość strony www

Na ustalenie nakładu pracy, a co za tym idzie ceny, ma wpływ między innymi wielkość strony. Im mniej zakładek, tym mniej pracy, więc cena będzie niższa. Im bardziej trzymamy się standardowego układu strony czy gotowego szablonu, tym więcej oszczędzimy. To m.in. niestandardowy układ witryny, dodawanie personalizowanych obrazów czy grafik winduje koszty.

Oprogramowanie strony www

Jednym z najdroższych rozwiązań jest też tworzone od podstaw oprogramowanie, które będzie działało jako zaplecze strony. Choćby niestandardowe dodatki jak np. nietypowe wtyczki mogą generować wiele roboczogodzin, za które programiście trzeba zapłacić.

Poprawki projektu

Po zaprojektowaniu i uruchomieniu strony może się okazać, że coś nam się nie podoba lub chcielibyśmy, aby wyglądało czy działało inaczej. Zwykle ustala się darmową ilość poprawek, za które nie zapłacimy, jednak jeśli ich liczba czy rodzaj poprawek przekroczy założenia, trzeba będzie za każdą kolejną po prostu dopłacić.

Marketing treści

Oprócz samego szablonu, panelu obsługi czy wyglądu graficznego, strona potrzebuje też treści. Oczywiście część możemy stworzyć sami, ale zwykle zleca się to twórcy zewnętrznemu, który pisze historię firmy, doda opisy usług czy produktów albo po prostu napisze ciekawe treści na blog, które będą również pozycjonować stronę www. Można również kupić zdjęcia czy grafiki od twórców niezależnych, za które też trzeba ponieść opłatę. To również trzeba doliczyć do kosztów tworzenia własnej strony.

Hosting

Wiele osób zapomina też o podstawowych rzeczach, które trzeba opłacić jak wykupienie domeny i hostingu. Bez nich przecież żadna strona nie zadziała. Z kolei, jeśli planujemy prowadzić sklep internetowy, potrzebny będzie też certyfikat SSL (polecany również dla dobrych stron www), który zabezpiecza podawane informacje i je szyfruje. Czasami można go znaleźć w cenie hostingu, ale można też wykupić go dodatkowo. Niemniej trzeba te opłaty doliczyć do kosztów budowy strony.

Czy można wyznaczyć minimalną lub maksymalną granicę cenową?

Strony internetowe są różne, a więc zróżnicowany jest czas (liczba godzin) potrzebny aby zaprojektować i stworzyć różne strony www. Także sam marketing treści może być bardzo rozbudowany lub ograniczony do minimum, a nawet tworzony przez nas samych. Jeśli potrafimy opisać własną markę czy ofertę, a do tego mamy autorskie zdjęcia, bez problemu wykluczymy to z kosztorysu. Warto jednak ustalić budżet już na etapie zastanawiania się, do jakiego celu służyć nam będzie strona i co chcemy na niej mieć.

Projektując i tworząc stronę www, można jasno powiedzieć, jaki mamy budżet i zapytać czego możemy oczekiwać. Unikniemy w ten sposób niedomówień czy rozczarowań.