Prowadzenie profili social media może wydawać się łatwe, ale czy na pewno takie jest? Niestety w obecnych czasach praktycznie każda firma zakłada konto lub konta w serwisach społecznościowych, co powoduje, że coraz trudniej jest się przebić do świadomości odbiorców. Jeszcze większym problemem jest dotarcie do użytkowników social media, którzy mogliby zostać naszymi klientami. Media społecznościowe nie kierują ruchu na naszą stronę firmową czy do naszego biura bez naszego zaangażowania w ich prowadzenie. Warto wiedzieć, że nie trzeba poświęcać im dużo czasu codziennie. Obsługa social media może być realizowana z wyprzedzeniem, nawet na miesiąc do przodu.
Co daje planowanie postów z wyprzedzeniem?
Większość osób podchodzi do mediów społecznościowych jak do zajęcia o małym znaczeniu. W międzyczasie, kiedy mamy wolne 5 minut, wrzucamy coś na Facebooka czy publikujemy zdjęcie na Instagramie. Jakich efektów wtedy możemy oczekiwać? Tak naprawdę żadnych. Jednak wystarczy poświęcić jeden dzień w miesiącu, aby mieć dobrze prowadzone social media.
W kilka godzin można przemyśleć, co chcemy w najbliższym czasie przekazać przez nasze profile w social mediach. Wstępnie zaplanować posty można nawet w programie do edycji tekstu. Choćby Facebook umożliwia opcję zapisania szkicu, a później dodania daty automatycznej publikacji. Warto korzystać z tego rozwiązania. Jeśli mamy fanpage z powodzeniem w ciągu jednego dnia możemy w ten sposób stworzyć kilka czy kilkanaście kolejnych postów i ustalić odgórnie daty publikacji. Później wystarczy tylko sprawdzać reakcje użytkowników.
Dzięki temu nasze działania nie są chaotyczne, a przekaz dla użytkowników jest jasny. Można też zaplanować akcje promocyjne z wyprzedzeniem czy stworzyć serię postów nawiązującą do tej samej tematyki. Ważne, aby odpisywać również na komentarze użytkowników.
Social media – gdzie i kiedy publikować?
Każda strona udostępnia statystyki. Można więc zobaczyć, o której godzinie najwięcej osób odwiedza nasz profil, czy są to kobiety, czy mężczyźni, a nawet po ilości polubień można rozpoznać, jakie rodzaje postów mają największe powodzenie. Dzięki temu mamy większą wiedzę, kiedy najlepiej trafiamy do odbiorców i czego odbiorcy najbardziej oczekują.
Social media to nie tylko Facebook, ale też Instagram, Twitter czy fora specjalistyczne, na których można założyć oficjalny profil marki. Obecnie najwięcej opcji z zakresu reklamy czy nawet sprzedaży przez serwis oferują Facebook i Instagram, dlatego większość osób skupia się na tych stronach. Ponadto zrzeszają one największą liczbę użytkowników. Także w Polsce są to przodujące kanały komunikacji.
Zanim zaplanujemy posty, warto sprawdzić statystyki naszego profilu, aby mieć większą wiedzę, o której godzinie nowy post zobaczy najwięcej osób. Publikując właśnie w tych godzinach, dotrzemy do znacznie większej ilości odbiorców, niż wybierając przypadkową porę. Wybierając godziny, w których nasi odbiorcy są najbardziej zaangażowani, mamy największe szanse zdobyć potencjalnych klientów. Im więcej interakcji pojawi się pod postem, tym wyższa będzie jego pozycja w social mediach, a to również przekłada się na widoczność naszego profilu. Większe zasięgi naszego profilu mogą być pomocne przy zdobywaniu nowych fanów i obserwatorów.
Co chcą zobaczyć nasi odbiorcy?
Tutaj również przydatne będą statystyki, zwłaszcza ukazujące aktywność pod publikacjami. Oczywiście każdy profil może służyć innym celom. Jedna firma może chcieć dotrzeć do nowych klientów, a inna podtrzymywać zainteresowanie swoich obecnych i stałych klientów. Przez profile w social mediach można też sprzedawać produkty czy usługi i to również może być naszym głównym celem.
Jeżeli dopiero założyliśmy profil i zastanawiamy się, o czym pisać, warto wcześniej opisać, chociażby krótko firmę, oferowane usługi czy sprzedawane produkty. Warto też przedstawić swoją historię – skąd wzięła się nazwa firmy, kto jest jej założycielem i jaka jest jej misja. Później można przejść do przedstawiania konkretnych produktów, usług, ofert promocyjnych czy odpowiadania na najczęstsze pytania, zadawane przez klientów. Dobrym pomysłem jest również przybliżenie samej branży. Przykładowo biuro turystyczne może publikować ciekawostki z rynku, np. ile osób wyjechało na wczasy za granicę czy jaka część Polaków wybrała wakacje nad Bałtykiem.
Przy publikowaniu ważna jest regularność, ponieważ jeśli każdego dnia będziemy dodawać nowe informacje na profil, odbiorcy się do tego przyzwyczają i będą oczekiwać pojawienia się codziennie nowej treści. Jeśli będziemy o tym zapominać, może się okazać, że stracimy regularnie udzielających się obserwatorów.
Podsumowując, można powiedzieć, że ważne są trzy rzeczy: planowanie z wyprzedzeniem, aby nasz profil był prowadzony zgodnie z naszym celem, sprawdzanie statystyk, które pozwolą nam poznać najlepsze momenty na publikowanie treści, oraz rodzaje postów, których oczekują od nas odbiorcy.