Obecnie podczas projektowania stron internetowych bardzo powszechna jest praktyka mobile first. Oznacza to, że strona mobilna jest ważniejsza od strony desktopowej, tworzenie stron www musi uwzględniać przede wszystkim odbiorców mobilnych.

Część osób już zdążyła wykonać wersję responsywną swojej witryny, aby ta wyświetlała się poprawnie na każdym urządzeniu. Jednakże strona responsywna, nawet dobra strona internetowa, która jest responsywna nie musi być mobilna. Są to w zasadzie dwa różne modele witryny.

Dlaczego posiadanie strony mobilnej jest tak ważne?

Przede wszystkim z roku na rok coraz więcej osób deklaruje, że przegląda strony tylko na urządzeniach mobilnych. Po drugie samo Google oczekuje wersji mobilnych i już kilka lat temu uruchomiło odpowiedni algorytm do sprawdzania witryn. Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa?

CMS autorski a WordPress

WordPress to jeden z najpopularniejszych CMS-ów na świecie. Jego zaletami są przede wszystkim łatwość w obsłudze, którą dodatkowo ułatwia setka przewodników i instrukcji obsługi. Można też zbudować stronę całkowicie za darmo na bezpłatnym i ogólnodostępnym szablonie. Dobra strona internetowa nie musi być droga… Personalizację ułatwią wtyczki, które również w bardzo dużej części są darmowe. Można więc powiedzieć, że jest to świetna baza do zrobienia bardzo dobrej strony, ale nie idealna.

Ten CMS ma też swoje wady. Przede wszystkim małe bezpieczeństwo i konieczność sprawdzania, czy pobrane wtyczki są wspierane i aktualizowane, aby nie powstały tak zwane dziury w systemie. Nie raz odnotowuje się też problemy spowodowane właśnie aktualizacjami, które powodują, że strona przestaje poprawnie działać. W wersji darmowej bardzo mocno okrojona jest funkcjonalność. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze działającą stronę i tak trzeba będzie skorzystać z płatnych wtyczek, a nawet profesjonalnych modyfikacji.

Powstaje więc pytanie, czy nie lepiej od razu zainwestować w autorski CMS? Tworzenie strony www od podstaw ma dwie głównie wymieniane wady: koszty i czas wdrożenia. Wszystko tworzy się od podstaw dla indywidualnego klienta, a więc będzie to trwało dłużej niż uruchomienie strony na gotowym szablonie WordPress.

Jednakże autorski CMS ma wiele zalet. Można dosłownie zbudować stronę, jaką tylko się chce. Takie rozwiązanie gwarantuje nam dowolność i elastyczność. Nie będzie też problemu z modernizacją strony czy dopasowywaniem jej na bieżąco do aktualnych potrzeb. W zależności od współpracy z firmą tworzącą taką stronę www można otrzymać dokumentację całego serwisu lub otrzymać wsparcie po wdrożeniowe, które ułatwi prace nad aktualizacjami czy w razie, gdyby pojawił się problem techniczny, zostanie od naprawiony przez firmę, która stronę zbudowała.

Tworzenie stron www na mobile, a desktop

Tutaj warto przejść do tworzenia stron www w wersji mobilnej. Na autorskim CMS, jak i w WordPressie jest to możliwe. Stworzenie profesjonalnej i funkcjonalnej strony www dla odbiorców mobilnych jest złożonym procesem. Nie da się ukryć, że tutaj przewagę może mieć autorski CMS, ponieważ na takiej stronie można dodać, co tylko nam się podoba, bez ograniczeń szablonu.

Strona mobilna musi odpowiednio wyglądać. Proste i intuicyjne menu jest zaletą zarówno na stronach mobilnych, jak i desktop. Strona mobilna powinna mieć duże i dobrze widoczne przyciski call to action. Dzięki temu zmniejszy się ilość czasu, jaką potrzebuje użytkownik aby dokonać konwersji bez konieczności przeszukiwania całej strony. Szukając czegoś mobilnie, liczymy na to, że znajdziemy to szybko, a wyszukiwarka wewnętrzna czy proste menu ułatwią sprawę. Zawsze trzeba zamieścić przycisk powrotu do strony głównej jednym kliknięciem. Cofanie kilku zakładek z telefonu może być uciążliwe.

Strony mobilne są bardzo przydatne zwłaszcza dla osób, które chcą szybko coś znaleźć, kupić czy umówić się na spotkanie. Dobra strona internetowa musi być tak stworzona, aby były dobrze widoczne dane kontaktowe, a nawet o przycisk, który od razu odsłania numer telefonu, pod który można jednym kliknięciem zadzwonić. Dobrze jest też zostawić prosty formularz kontaktowy.

Różnice między strona responsywną a mobilną

Co do zasady strona responsywna ma z automatu dopasować się do używanego typu przeglądarki czy urządzenia, na jakim jest otwierana. Jednak jest to ta sama wersja strony, co wersja desktop. Strony mobilne dedykowane są tylko urządzeniom mobilnym. Można powiedzieć, że są to „lżejsze” wersje stron www, a nawet po prostu dodatkowa jej wersja przeznaczona tylko do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Dlatego strona mobilna jest bardziej użyteczna niż witryna w wersji responsywnej. Ta druga niekoniecznie będzie działać perfekcyjnie choćby na smartfonie.

Podsumowując można powiedzieć, że sukces strony internetowej, w tym mobilnej strony zależy od dobrego CMS’a, na którym można zbudować witrynę funkcjonalną i atrakcyjną dla jej użytkowników, ale też wartościową z punktu widzenia Google.