Musisz zdać sobie sprawę, że samo zbudowanie strony internetowej nie sprawi, iż zacznie ona sprzedawać. A ponadto nie każda, nawet ładna, estetyczna i nowoczesna strona www będzie przynosić zyski. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zlecanie zrobienia strony komuś, kto zrobi to najtaniej. Teoretycznie zaoszczędzisz, a praktycznie nie będziesz miał klientów. Zatem zamiast zysków, pozostaną Ci same koszty. Jak więc to zrobić, aby strona sprzedawała?

Każde przedsiębiorstwo jest inne. Dlatego też, każdy przedsiębiorca potrzebuje innej strony firmowej. Część osób uważa, że własna witryna to miejsce na przekazanie informacji w pigułce i zachęta do kontaktu. A inni chcą od razu na niej sprzedawać przez złożenie zamówienia w formularzu czy w ramach sklepu online. Oczywiście możesz mieć już wizję swojej strony i chcesz tylko, aby ktoś ją przeniósł na łamy Internetu.

Firmy zajmujące się na co dzień budową stron www również mogą nam przekazać przydatne wskazówki, czasem warto z nich skorzystać.

W prostocie tkwi siła

Zapewne zdarzyło Ci się przeglądać strony innych firm z Twojej branży. Można zauważyć, że część z nich ma bardzo prostą budowę, ale są też witryny bardzo mocno rozbudowane, podzielone na wiele zakładek.

Można mieć stronę z 4-5 zakładkami, które zawierają najważniejsze informacje. Istnieją też strony tzw. onepage, gdzie przesuwając w dół strona zmienia się w kolejną część np. O firmie, oferta, kontakt i referencje. Jednak nawet tak prosta z wyglądu strona ma swoje zaplecze. Zakładki z tzw. landing page – czyli stronami, na które kierują reklamy typu Google Ads, artykuły specjalistyczne w ramach bloga, który warto umieścić, aby nie tylko uczyć klientów, ale i pozycjonować stronę przez content marketing czy wreszcie FAQ, w ramach którego klienci znajdą odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Obojętnie, ile wybierzemy zakładek, czy jaki design strony nam się bardziej podoba. Ważne jest, aby była czytelna, łatwa w nawigacji i dostarczała ciekawych informacji.

Za co odpowiada wygląd strony?

Atrakcyjny wygląd strony ma przyciągnąć uwagę klientów, zmusić ich niejako do podjęcia akcji i sprawić, że jeszcze wrócą. Dlatego można powiedzieć, że ma on największe znaczenie.

Wygląd strony nie może skupiać się tylko na tekście wysokiej jakości. Choć i ten jest pożądany. Warto przetestować kilka pomysłów na stronę główną. Duże fotografie, wykresy, infografiki czy hasła marketingowe można postawić na pierwszy plan. A jeśli to nie zadziała, zmienić kompozycję, kolory czy nawet wielkość. Pamiętaj również, że nie wszyscy trafiają najpierw na stronę główną. Praca nad wyglądem strony nigdy się nie kończy…

Na wielu stronach firmowych kluczowym wabikiem jest blog. Można na nim publikować krótkie artykuły, porady czy nawet filmy instruktażowe. Co ciekawe, każda branża może w ten sposób przyciągać klientów. A ponadto szukając informacji w Googlach, klient może przypadkiem trafić na naszą stronę. Właśnie przez artykuł zamieszczony na firmowym blogu.

Aby była sprzedaż, musi być ruch

To jest oczywiste niemal dla wszystkich, że jeśli nikt strony nie odwiedzi, to nic się nie sprzeda. Ale wciąż zdarzają się osoby, które myślą, że dobra strona sama znajdzie odbiorców. Niestety nie do końca… Aby uzyskać odpowiednie wyniki oglądalności, trzeba również samemu zacząć kierować ruch na stronę.

Można to uzyskać np. przez pozycjonowanie organiczne. Gdy strona będzie w pierwszej dziesiątce wyników, na konkretne hasło, to i ruch na niej się znacznie zwiększy. Dobrym rozwiązaniem jest też reklama. Oczywiście nie tylko reklama online, choć reklama online da nam najszybsze efekty. Możesz przygotować ulotki, wizytówki firmowe z adresem strony i rozdawać je klientom. Jednak reklama offline ma swoje wady w porównaniu z reklamą internetową. Łatwiej jest kliknąć w banner w sieci i przenieść się na stronę, niż przepisać ręcznie adres strony do przeglądarki.

Pamiętaj, że pod reklamę w internecie trzeba przygotować wspomnianą wcześniej stronę docelową – landing page, czyli zakładkę, do której będzie kierował link w reklamie. Dopiero wówczas reklama powinna przynieść konkretne efekty.

Podsumowując, musimy zrobić wiele, aby ułatwić odnalezienie naszej strony www przez potencjalnych klientów, np. przez reklamę czy pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Wszystkie działania, które sprawią, że odwiedzający trafi na naszą stronę, zatrzyma się choć na chwilę i wykona akcję (wyśle zapytanie, dokona zakupu, itd.) są warte naszych inwestycji.

Zobacz również dlaczego odbiorcy szybko opuszczają Twoją stronę